„TAK MOGŁO BYĆ…” czyli – Co by było gdyby było

 
”Od lat słucham Pani felietonów radiowych – napisał Pan Adam Wojciechowski ( tu pominę pochwały pod moim adresem. Ale dziękuję za dobre słowa). – Uprzejmie proszę o przyjęcie i łaskawą lekturę mojej sztuki „Tak mogło być”, pisanej z myślą o 145-tej rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego”. A dalej Autor listu objaśnia: „Sztuka osadzona jest w realiach historycznych, chociaż słusznie należałby ją zaliczyć do political fiction.”

 

Kiedy jeszcze chodziłam do szkoły, a Pan Adam zapewne ma podobne  doświadczenia, o Marszałku Piłsudskim jakoś się mało mówiło, albo – w ogóle. Historia,  z której zresztą zdawałam obowiązkową maturę – nie była moim ulubionym przedmiotem. No bo dominowały w niej powstania – chłopskie i robotnicze, i wszystko to dokładnie się myliło. Gdyby nie dyskretna podpowiedź samej profesorki w trakcie przygotowywania odpowiedzi, która rzuciła – chyba z litości – kilkoma faktami – pewnie bym tego egzaminu nawet nie zaliczyła. Toteż trochę się dziwię teraz, że nasz Szanowny Słuchacz szuka wsparcia dla swoich twórczych pasji historycznych akurat u mnie, osoby tak mało znaczącej jako decydent. Ale oczywiście przekażę ten tekst w jakiś godne ręce i zobaczymy, co dalej. Dodam jeszcze że nadesłany dramat w dwóch aktach pt. „Tak mogło być” poświęcony jest bohaterom kampanii wrześniowej 1939 roku. A rzecz rozgrywa się przed i po wybuchu II wojny światowej. Autor pisze we wstępie te gorzkie słowa prawdy:

 

„Wrzesień 1939 roku to miesiąc agresji niemiecko-sowieckiej na Polskę (1 i 17.IX), a także wypowiedzenie wojny Rzeszy Niemieckiej przez Wielką Brytanię i Francję (3.IX). Tak rozpoczęła się II wojna światowa. Wojny tej nie mogliśmy wygrać w pojedynkę, pomimo heroicznej postawy żołnierza i korpusu oficerskiego, w tym generałów, których kilkunastu poległo w boju; nie mogliśmy sprostać armiom dwóch mocarstw europejskich które sprzysięgły się przeciwko Polakom, a następnie rozebrały Polskę (czwarty rozbiór)”.

 

 

2.IX.2012, Familijna Jedynka pr. I PR, godz. 6.15

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com