Żyjemy w ciekawych czasach

Żyjemy w czasie historycznym o którym dzieci kiedyś będę się uczyły w szkole. Bo z czasem pewne wydarzenia z przeszłości nabierają szczególnego znaczenia, co widać dopiero z perspektywy. W jakimś przyszłym podręczniku będzie na przykład napisane: „Po pontyfikacie Jana Pawła II-go, Papieża z Polski, nastał Papież z Niemiec, Benedykt XVI- ty. On to ustąpił z tronu Papieskiego w roku pańskim 2013, po czym wybrano – jeszcze za jego życia – jego następcę…” Tak to jakoś pewnie będzie brzmiało, w otoczce wydarzeń politycznych oczywiście.

Chińczycy mają takie przysłowie: „Obyś żył w ciekawych czasach…”. Pamiętam książkę pod tym tytułem, opowiadała ona o lotnikach II Wojny Światowej. „Ciekawe czasy” są więc przez cały czas. Że wreszcie i sięgnę do bardziej niedawnej przeszłości, co mogę zrobić dzięki naszemu słuchaczowi Panu Adamowi Wojciechowskiemu, który przysłał mi tym razem m.in. książeczkę pt. „Ruch Obrony Praw Człowieka – w 30. Rocznicę powstania Ruchu Obrony praw Człowieka i Obywatela w Polsce”, pamiętamy ten skrót – ROPCiO.

Kogo tam nie ma na tych starych fotografiach! Młode twarze, często z obfitym zarostem – taka była moda – panowie: Czuma, Moczulski, Ziembiński, Dworak, Świtoń, Piłka, Lipski, Hall – że wymienię dowolnie te najbardziej znane. Na razie nie jest to co prawda podręcznik szkolny, tylko wydawnictwo IPN, ale prędzej czy później wszyscy trafimy do szkolnych podręczników. Z nazwiskiem lub w tłumie.

(10.03.2013)

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com