Miłosierna troska

Moi śp. Dziadkowie mieszkali za Mińskiem, w Liwie. Teraz Liw jest sławny z  powodu odbudowanego Zamku Książąt Mazowieckich. Ale w czasach mojego dzieciństwa, gdy ich odwiedzaliśmy z rodzicami,  były tam jedynie porośnięte zielskiem ruiny z fragmentami zamkowej wieży, z której skakaliśmy do środka. A chłopaczyska rozbijali żaby o ściany, kto wyżej rzuci, lub tłukli kamieniami chrabąszcze w pudełkach po zapałkach. Okropność!

Dziadek na starość po zdaniu gospodarstwa na syna pasał u niego krowy, a babcia zajmowała się domem. Wieś była nieskanalizowana i nawet nie było tzw. wychodków – wychodziło się za stodoły lub do obórek. Dziadek współpracował z archiwum parafialnym, i był człowiekiem starych zasad, na dzieńdobry i dowidzenia całowało się go w rękę;  babcia zaś, kobieta łagodna i serdeczna, ciągnęła ku nowoczesności i w tajemnicy przed dziadkiem wymykała się do kina objazdowego, co dziadek z góry potępiał.

Na łóżkach u babci stały w wysokich stosach białe poduszki, od największej po najmniejszą, a na komodzie był ołtarzyk. Zaś na nim w kwiatach obraz Jezusa Miłosiernego, otoczony innym obrazkami świętych i Matki Bożej. I to były lata powojenne. Gdy letnie burze przetaczały się nad okolicą, gdzie nie znano piorunochronów, a dachy były pokryte słomą, wszyscy aktualni domownicy na klęczkach przed tym obrazem na babcinym ołtarzyku odmawiali pacierze, i chyba pomagało, bo nie pamiętam z tamtych czasów jakiegoś pożaru. To dopiero później coś tam się okropnie spaliło, gdy nadeszła elektryfikacja i rąbnęło obok transformatora.

I tak zaczęło się od Kultu Miłosierdzia Bożego w domach prostych ludzi, a dziś – jak pisze O. Marek Wójtowicz w książce „Miłosierdzie ostatnim słowem Boga” – „Orędzie o Bożym Miłosierdziu dla całego świata płynie z Polski i jest to łaska, która dla nas wszystkich powinna być duchowym zobowiązaniem.”  I pisze jeszcze: „Dzisiaj pasterze Kościoła przypominają, że bez żywej wiary w Boga zanika w człowieku nadzieja, a losy świata i każdej osoby są zagrożone. Tylko wiara w Boga daje siły, by miłosierną troską otoczyć dotkniętych bezrobociem i utratą sensu życia, bezdomnością i  brakiem perspektyw na przyszłość”..

(07. 04.2013)

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com