Kościół w Kąclowej

Dziś kontynuuję temat z poprzedniego tygodnia, czyli wciąż jesteśmy na Ziemi Tarnowskiej, i oto propozycja kolejnego etapu wakacyjnej wędrówki.

„Droga Pani Elżbieto – pisze Pani Janina z Nysy .

Jestem 74-letnią bardzo schorowana osobą. Słucham Familijnej Jedynki i wyławiam wiadomości które mnie szczególnie interesują, a mam ich sporo pomimo podeszłego wieku. W niedzielę 28.04.2013 z prawdziwą przyjemnością usłyszałam że kościół parafialny w Grybowie został wywyższony do Bazyliki Mniejszej.

Ucieszyło mnie to bardzo ponieważ są to moje rodzinne strony. Tam w pobliskiej o dwa kilometry Kąclowej skąd pochodził Bp. Józef Gucwa, urodzili się moi rodzice, jak i mój brat (młodszy o 3 lata) Rodzice brali ślub a mnie chrzcił ten sam ksiądz.

W Kąclowej jest przepiękny kościółek pod wezwaniem św. Wojciecha. Jest to prawdziwy kościółek drewniany zbudowany pracą i ofiarnością miejscowej ludności, perełka architektury – starej, położonej na górce do którego to kościółka wchodzi się po kilkunastu schodkach, czy stopniach jak kto woli. Kiedy pierwszy raz zobaczyłam to cudo byłam zachwycona widokiem, terenem i położeniem.

Mam wielki sentyment potęgujący się z wiekiem do tamtych przepięknych górzystych okolic. Moim marzeniem jest żeby taką perełkę przeszłości, dawnych lat, wspomnień starszej generacji utrzymać, odrestaurować i dbać o nią, a kiedy minie okres konsumpcji – młodzi spojrzą na kościółek i powiedzą: Tu brali ślub dziadkowie, rodzice, a ja odbierałem sakrament chrztu świętego.

Marzenie? Marzenia czasem się spełniają, a świat może wróci do normalności”. Z szacunkiem i pozdrowieniem, Janina”

Co do marzeń, to się zgadzam, czasem się spełniają. Ale co do świata, to uważam że jeszcze wciąż jest normalny, i oby taki pozostał!

(16.06.2013)

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com