WYJŚĆ Z GROBU

543_wyjsczgrobu kopiaSpecjalnie zawsze tak celebruję ten początek, podkreślając – dzień dobry PAŃSTWU, bo okropnie nie lubię, jak w niektórych rozgłośniach czy audycjach telewizyjnych osoby występujące w nich zwracają się do widzów czy słuchaczy przez “wy”. To “WY” powoduje, że natychmiast łapię do ręki pilota lub sięgam do wyłącznika radiowego.

Albo takie mówienie na “ty” na ekranie. Rozumiem, że można się bratać w ten sposób w wieku młodzieńczym z rówieśnikami, to jest naturalne żeby się odgrodzić od staruchów barierą braterstwa wieku. Rozumiem też, że osoby dużo starsze mówią tak do osób dużo młodszych, to są jakby ich dzieci wiekowo, lub nawet wnuki. Nikt nie powie przecież do przedszkolaka “proszę pana”. Ale to widok żenujący, gdy osoba, mogąca  być wnuczką, mówi do osoby starszej przez “ty”, jak do koleżanki czy kolegi. Mnie wydaje się to niestosowne. Ale czy teraz w ogóle bierze się pod uwagę to, czy coś jest stosowne, czy niestosowne?

Słuchacze moich felietonów czasami piszą do mnie, teraz także na adres Familijnej Jedynki, gdzie mam w ostatnie niedziele miesiąca kącik korespondencyjny “Kochane Życie”, raniutko, przed godziną 7-mą. Do moich wiernych słuchaczek-korespondentek należy m.in. Pani Kama z Krakowa. Ponieważ jesteśmy w zbliżonym wieku – można go określić jako poźnobalzakowski – to i zainteresowania mamy zbliżone. Otóż, jeśli człowiek starszy nie skupia się tylko na sobie i swoich życiowych problemach – choć czasami jest to koniecznością chwili – to miewa skłonności do refleksji. Refleksje te dotyczą ludzi, ich losu, i w ogóle – życia.

Otóż Pani Kama zwierzyła mi się, że przeżywając trudny okres w swoi własnym życiu – “przetrwała dzięki pisaniu”, tak napisała dosłownie. I przesłała mi próbki tego pisania z tamtych lat, swoje opowiadania. Jedno z nich zatytułowane było “Kulawy”, i dotyczyło losu człowieka ułomnego od urodzenia. Dzięki ćwiczeniom ta fizyczna wada bohatera stała się niemal niewidoczna. Problem większy tkwił jednak w głowie tego człowieka. “Bałem się ludzi. Bałem się, że będą patrzeć na mnie w dziwny sposób, że będą się ze mnie śmiać, że będą ze mnie szydzić, że będą się bawić moim kulawym chodem”.

Cena przebywania z ludźmi była dla tego człowieka zbyt wysoka – upokorzenie, wyśmiewanie. Wybrał więc samotność, samotność, w której jest tak zwany święty spokój.

Gdy czytałam ten smutny tekst, ze smutnym, pełnym rezygnacji zakończeniem, przypomniały mi się matki, które opowiadały jak to ich dzieci, z wadą fizyczną czy jakąś inną – bywały obiektem wydziwiań, niezdrowej ciekawości.

Ale także narażone bywają na szyderstwo osoby starsze, niezrozumiane w swych ograniczeniach przez zdrowe i młode otoczenie. Do starszych osób mówi się zdrobniale jak do dzieci, tytułuje “babciu” lub “dziadku”, choć to wcale nie rodzina, i tak mówi do nich, jakby im trzeba było wszystko tłumaczyć od początku świata. Pomijam oczywiście przykłady demencji starczej, ale reszta jest przecież normalna.

I znów, po raz kolejny, poruszam temat poważny, żeby nie powiedzieć smutny a nawet ponury. Lecz nie mam zamiaru w nim pouczać innych, jak powinni się zachowywać w takich sytuacjach, w stosunku do osób odmiennych. To kwestia dobrego wychowania i własnego sumienia.

Raczej chodzi mi o osoby mające jakieś własne problemy, zdrowotne czy psychiczne, i z tego powodu stroniące od ludzi. Nie można naśladować owego “kulawego” z opowiadania Pani Kamy, który mówi “Wolę moją spokojną samotność. Samotność, w której jest bolesna tęsknota za ludźmi, ale jest spokój i to liczy się dla mnie znacznie bardziej. Nie umiem pogodzić swego kalectwa z przebywaniem wśród ludzi”.

Samotność według tego modelu to po prostu grób, grób za życia. Na pewno trzeba mieć odwagę, by wyjść z tego grobu. Odwalić kamień, i spojrzeć w słońce. Rozejrzeć się dokoła. Ludzie naprawdę nie są aż tacy źli, choć kochanie ich może być czasami bardzo bolesne.

(21.IV.2009)

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com