Mędrcy ze Wschodu

557_medrcyzewschodu kopia„Wydaje się że Ojciec Mień może patronować w sposób bardzo szczególny wymianie duchowych darów między chrześcijanami rozmaitych tradycji kościelnych i kulturowych.- pisze we wstępie do książki Ojca Aleksandra Mienia Pan Marek Kita. –  Przede wszystkim był on właśnie ‘człowiekiem Chrystusa’ – radykalnie oddanym swemu Panu i dlatego otwartym dla wszystkich Jego przyjaciół.”.

Ojciec Aleksander Mień zginał tragicznie w 1990 r. ubiegłego wieku z rąk „nieznanych sprawców”, i dobrze pamiętam tamtą straszną wiadomość, jaka przebiła się do naszej świadomości. Obecnie współcześni przyrównują nawet jego los z męczeństwem Księdza Jerzego Popiełuszko. Bo też został zamordowany przez „nieznanych sprawców”. A był on duchownym prawosławnym.

„Postać Ojca Aleksandra Mienia pozostaje droga osobom i środowiskom zatroskanym o ewangeliczną odnowę Rosji” – czytamy dalej we wstępie książki Ojca Mienia.  I tu dodam od siebie, że już my Polacy, doskonale wiemy, że najbardziej zatroskany o odnowę tej „nieludzkiej ziemi” był nasz Papież Jan Paweł II.

I dalej:  „Dzięki Ojcu Aleksandrowi również w Polsce widzimy lepiej, że prawosławna Rosja to nie tylko staroruska egzotyka i ponury cień caratu, spod historycznych przekształceń wyziera dusza siostrzanej Cerkwi, fascynująca niczym twarz Zbawiciela pędzla św. Andrzeja Rublowa, wyłaniająca się z podrapanej deski…”

Czasem nawet nie wiemy, dlaczego czyjaś postać nas pociąga, zachęca by ją bliżej poznać. Widocznie tak już miało być. Może mamy poprzez to coś zrozumieć o życiu, o nas samych.

Znałam kogoś, kto nie lubił Wschodu. Nawet Warszawa z drugiej strony Wisły, tej wschodniej, wydawała mu się jakaś obca, nieprzyjazna. Pewnie miał niedobre doświadczenia z przeszłości, lecz już nie mogę go o to zapytać, bo tę tajemnicę zabrał ze sobą do grobu. Ale wiem też, że Ojca Aleksandra, tego mędrca ze wschodu,  na pewno mógłby pokochać.

 

(6.01.2014)

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com