Pochwała starości

          Właściwie starość mogłaby być jeszcze przyjemniejsza, gdyby nie kilka małych „ale”. Lecz jak przypuszczam już przy tych pierwszych słowach wiele osób zareaguje niemal oburzeniem – starość? Piękna? Coś takiego. Kto to mówi?

          A mówi też stara osoba. Bo starość to pogodzenie się z losem, nareszcie. Już nie trzeba przeżywać emocji związanych z młodością i uczuciami wtedy się rodzącymi, a nic tak nie bolało kiedyś jak te sprawy. Jeśli materialnie jesteśmy jako tako zabezpieczeni, a ponieważ potrzeby się jakby zmniejszyły, to też nie ma rozpaczy gdy mamy zbyt mało przyjemnostek. Nie na tym polega życie by sobie dogadzać. Wreszcie nasz horyzont się poszerzył, i choć mamy gorszy wzrok, to widzimy dalej i więcej.

          Ale powiedzmy też o tych „ale” które uprzykrzają życie. Zacznę od siebie. Wstaję rano radośnie, a przeważnie budzą mnie śmieciarze tuż po piątej. Oczywiście potem już nie mogę zmrużyć oka, więc przygotowuję się do wstawania. I tak walczę z życiem. Do południa, a właściwie do obiadu mam dużo energii, i mogę nawet przynieść wiele kilogramów zakupów na plechach w plecaku. Krzywa zaczyna opadać po obiedzie. Opada i opada. A wieczorem to już tylko lekturka, radyjko i nawet szklanka brudna może pozostać w zlewie, bo – rano będzie lepiej.

          No i noc. Chodzę w dzień dobrze, właściwie nic mnie nie boli, no czasami kolano albo plecy od komputera. A w nocy – na leżąco! – boli wszystko! Każda kosteczka, każdy mięsień, każdy staw. Co to jest u licha? Niektórzy mówią że jak boli, to znaczy że jeszcze żyjemy. Kochane życie!

11.XIi.2011r, „Kochane Zycie” – Familijna Jedynka, pr. I PR

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

 1. Imię *Ewa-Maria pisze:

  ma Pani racje ze ze staroscia nalezy sie pogodzic,taka jest kolej losu,nieunikniona.
  jednak sa rozne koleje starosci.bywa tak ze czlowiek stary czasem staje sie dla
  rodziny zbednym balastrem.przeszkadza we wszystkim.znam wiele takich
  przypadkow.zastanawia mnie jedno,czy ci ludzie nie zdaja sobie sprawy z tego
  ze kiedys rowniez beda starzy.ze ich dzieci zrobia z nimi to samo bo przeciez
  wzorce bierze sie z rodzicow.trudno mi jest to zrozumiec.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com