Boże Ciało w Łowiczu

634_bozecialowlowiczu kopia„Celebrowane w kościele Święto Bożego Ciała – napisała Pani Karolina Wanda Rutkowska – obchodzone jest w sposób uroczysty w wielu regionach Polski.”.  I dalej stawia pytanie: „Co sprawia że relacje medialne, odnoszące się do najważniejszych wydarzeń tego dnia w kraju, zawsze przedstawiają choćby kilkusekundowy zapis uroczystości w Łowiczu?”. A następnie stara się odpowiedzieć szerzej na to pytanie  w swojej książeczce pt. „O Bożym Ciele w Łowiczu”. To opowieść o historii i współczesności. Mnie zafascynowały zdjęcia właśnie z przeszłości, ale z tej którą jeszcze pamiętam. Są naturalnie czaro-białe, i oddają podobną atmosferę tamtego czasu, gdy wszystko było białe lub czarne, dobre lub złe. Teraz nasz świat jest już bardziej kolorowy, a nawet we wszystkich kolorach tęczy. I dopiero na nowszych fotografiach widać całą urodę łowickich strojów. A wszystko skąpane  w słońcu. Nawet na czaro-białych fotkach jest widoczna ta upalna pogoda, aż ludzie mrużą oczy.

         Książka zawiera krótką historię tego Święta w Łowiczu, sięgającą  XIV-stego stulecia. I tu dodam z satysfakcją, że wtedy nie było jeszcze na mapie wielu państw, dziś tak ważnych i dumnych. A tu nasz mały Łowicz, i jego wielka kultura.

         Ta procesja w dzień Bożego Ciała  – że przywołam jeszcze autorkę – „dla jednych jest głębokim przeżyciem religijnym, dla innych atrakcją turystyczną ze sfery profanum”.  I dodaje z nadzieją: „Ale najważniejsze jest to, że Święto Bożego Ciała trwa nieprzerwanie od wieków, i dzięki udziałowi całej społeczności lokalnej ma szansę istnieć nadal”.

A ja dodam od siebie – że także dzięki takim kustoszom pamięci, jak Pani Karolina Wanda Rutkowska.

(19.06.2014)

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com