Kochane zycie

763_kochanezycie kopiaZanim przystąpię do właściwego tematu, proponuję na początek list od naszej radiowej słuchaczki, Pani Czesławy z Gdańska.

„Szanowna Pani Elżbieto

Mam gdzieś takie zdjęcie – duży aparat radiowy z napisem TELEFUNKEN. Mój tato siedzi w fotelu, ja stoję obok. Patrzymy na radio. Mam 4-5 lat, jest rok 1931 lub 1932. Być może było to moje pierwsze spotkanie z radiem. Przeszło 80 lat temu. Jestem wierna do dzisiaj – i świadoma jak ogromne korzyści dawała i daje mi ta wierność. Mistrzowska mowa polska, zero wulgaryzmów, wiedza, rozrywki. Nazwiska, nazwiska, nazwiska. Tylko niewiele wykreśliłam z pamięci.

Wspomnień dużo. Jedno takie ważne. Wojna. Zamknięte i zasłonięte okna. I bum – bum – tu mówi Londyn. Później lata z radiem lub bez radia.

Wreszcie – po latach – samodzielność, własny kąt, praca zawodowa. Każdy ranek z radiem. Polskim Radiem. Jedynka – ważne – Jedynka. Wpierw nieznośny budzik, później pianie koguta. I galop do pracy. Powrót z pracy – otwarty balkon i nastawione radio. Wściekłości dużo gdy brakowało prądu i radio milczało.

Po latach Jedynka przestala być jedynaczką. Ale to nie zmienia mej wierności. Jest tylko trochę podzielona.

Niedzielne ranki rozpoczynam w Familijną Jedynką – czekam na Panią każdego tygodnia. No i na comiesięczne spotkania poranne w MYŚLACH.

Pani Elżbieto. Dziękuję za to że ten list mogę skierować do Pani.

Wszystkiego najlepszego. Z Panem Bogiem – Czesława”

A teraz – do rzeczy.

Na ogół nie miewam zbyt wielu okazji by dzielić się swoim doświadczeniem zawodowym związanym z kontaktami z czytelnikami czy słuchaczami. Po prostu robię to co robię, na co dzień, i tyle. A to już przecież trwa ponad 25lat! I taka właśnie okazja przydarzyła się podczas multimedialnej prezentacji naszej Redakcji w czasie ostatnich Targów Wydawców Katolickich, gdzie i ja miałam okazję powiedzieć kilka słów. Oczywiście – o kontaktach ze słuchaczami. Bo zajmowałam się tym od początku, gdy powstała Radiowo-Telewizyjna Redakcja Programów Katolickich – takiej używała nazwy. Dziś może nawet trudno w to uwierzyć ale przez moje ręce przeszło wiele tysięcy listów. Nie miały one swojego odbicia na antenach z powodu szczupłości czasu jakim dysponowaliśmy lecz ludzie po prostu chcieli z nami korespondować, z samej radości że wreszcie są audycje katolickie. Odbywało się to z potrzeby serca. Do dziś pamiętam niektórych z nich jak śp. Panią Marię z Poznania a pochodzącą z Polesia i piszącą wiersze. Panią Stefanię na wózku z Olsztyna, Panią Bożenę z córką z pod Częstochowy którą wspomagał Słuchacz z Warszawy, i innych. Potem ta korespondencja jakby się wypaliła, bo weszliśmy głębiej w struktury Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. I programy katolickie już nie były aż taką nowością. Zaczęła się normalność.

Owszem, słuchacze czy telewidzowie reagowali na treści programowe, chwalili lub proponowali jakieś tematy. Ale te listy adresowane były do różnych osób, autorów audycji, i jakby wśród nich się rozchodziły tylko.

Ten ożywiony kontakt zaczął znów powracać, gdy listy do Redakcji znalazły swoje miejsce na antenie, w niektórych audycjach. I tu już będę mówiła o sobie i o mojej pracy, na której się skupiam aktualnie.

Programy w których prezentuję moje felietony to „Myśli na dobry dzień” w pr. I PR, oraz w Familijnej Jedynce niedzielny felieton poranny „Kochane Życie”. I w nich to bywa że  odwołuję się do listów P.T Słuchaczy. Czasami sama się dziwię, jak wielki jest odbiór tych moich felietonów, bo otrzymuję bardzo dużo serdecznych listów, i niektórzy to też są już stali Korespondenci.

W tym tygodniu proponuję kilka takich spotkań. Posłuchajmy co mają do powiedzenia ci, do których adresujemy nasz przekaz. .

Do usłyszenia, do jutra!

(4.05. 2015 r.)

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Ewa Wieteska pisze:

    chyba pozwoliliśmy, aby władzę nad naszym postrzeganiem przejęli jacyś dziwni ludzie, albo istoty w ludzkich skórach; a przecież Pan Bóg kazdemu człowiekowi dał rozum i wolną wolę, aby korzystał z tych darów i ponosił odpowiedzialność za swoje czyny; na dodatek zostawil nam gest: jeśli palcem wskazującym pokazujemy winnego, to trzy inne palce tej samej dłoni kierujemy na siebie; jakie poruszenie po wypowiedzi Franciszka o rozgrzeszaniu aborcji, a czy ktoś czytał Encyklikę Humanae vitae, która prezentuje stanowisko papieża w tej kwestii? czy ktoś pamięta, że Kościół zakazywał wszelkich operacji chirurgicznych także doktryną? nikt tego zakazu nie odwołał;pierwszy bąbel, który może przekształcić się w mózg wytwarza się 35 dni po zapłodnieniu, gdy już zostaly usuniete inne zapłodnione komórki z organizmu matki, a przecież stwierdzenie śmierci mózgowej pozwala natychmiast na pobranie organów ratujących innym życie; jakim cudem ktoś słyszy płacz nienarodzonych z powodu aborcji, co twierdzą nazywający się obrońcami życia? Zapomnieliśmy też o tym, że Boże słowo staje sie ciałem, i tylko Boże; a wśród nas jest tak wielu, którzy mówią jak święty i za takich się uważają, a zachowują się przeciwnie do tego, co głoszą. Czy nasz pan prezydent spowiada się bez przerwy, czy przyjmuje świętokradczo Komunię Św.? A może już uznał sie za boga i wraz ze swoimi stronnikami wymusza porzucenie wiary katolickiej? Czlowieka określają jego czyny, a nie slowa; a pan prezydent już wtedy, gdy był ministrem w kancelarii prezydenta nazywał się wrażliwym prezentując równocześnie zachowanie niegodne człowieka,transmisja na żywo obrad sejmu pokazała postawę pana Dudy. No cóż Biblia ostrzega, że szatan ubiera się w różne szaty. Zagwarantowaliśmy sobie silne, niszczące wiatry nad Polską; po prostu Duch Świety próbuje odmienic oblicze tej ziemi, o co prosił Jan Paweł II. Tak nam dobrze żyć w fałszu, obłudzie i hipokryzji? Prawda uczyni nas wolnymi. Każdy może popełnić błąd, ale musi go naprawić zgodnie z wymogami Sakramentu Pokuty, albo w stanie grzechu nie może przyjmować Komunii Św.A może wrócilibyśmy do podstaw wiary zamiast wierzyć w to, co głoszą ci, którzy uznali sie za bogów?
    Serdecznie pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com