Zmiana czasu

Osoby które dużo podróżują pomiędzy kontynentami poznają niejako na własnej skórze  zmiany czasu jakim muszą wtedy podlegać.

Ach, te strefy czasowe. To utrapienie sportowców  i biznesmanów.  Nawet ja gdy nawiązuję kontakt choćby internetowy z osobą w Ameryce głowię się, która jest tam u niej wtedy godzina, i czy nie zrywam jej ze snu w środku nocy.

No i nareszcie ktoś się zajął na poważnie tajemnicami naszego zegara biologicznego. To nasi tegoroczni nobliści z medycyny i fizjologii. Bo chronologia, to prawdziwy zegar życia – odpowiedzialnego za rytmy okołodobowe. Naturalnie nie będę tego opowiadała w szczegółach – są lepsi w tych tematach i na pewno niejedna audycja w naszym radiu będzie poświęcona najnowszym odkryciom. Mnie interesuje praktyka.

Czyli – wracając do tematu. Przede wszystkim nikt nigdy nas nie zapytał, czy chcemy zmiany czasu. Przynajmniej ja nie byłam o to pytana. I nic to, że co roku – dwa razy – buntuję się wewnętrznie – raz na wiosnę i raz jesienią – z powodu cofania lub przyspieszania zegarka. To jedna z tych spraw na które zwykły szary człowiek nie ma żadnego wpływu. I niech nikt mi nie opowiada, że robione są na ten temat sondaże i można przecież zagłosować. Bo zawsze jedna strona będzie w rezultacie pokrzywdzona, gdyż jej głos nie będzie wzięty pod uwagę, jakakolwiek będzie decyzja.

Oczywiście naturalny jest czas zimowy. Czyli jest to czas biologiczny także. To czas letni został wprowadzony, i on rozregulowuje nasze organizmy. Nagle trzeba wstawać o godzinę wcześniej, i jest to różnica dla kogoś kto wstaje normalnie o godz. 5-tej lub 6-tej, a musi nagle o – 4-tej lub 5-tej…. Ta godzina wcale nie jest obojętna, bo nawet przemiana materii zaczyna wariować. Już się ciszyłam że wraca wreszcie rozsądek poparty nauką, gdy usłyszałam że ma na stałe obowiązywać czas letni. A to ci dopiero jakiś wielki mądrala to wymyślił!

29.10.2017

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com