Ważne pytania

         Któż z nas nie zadaje sobie pytań? Choćby takich jak te – że wymienię przykładowo:

– Jakie są granice tolerancji?

– Kiedy przyjemność staje się udręką?

– Kto jest moim przyjacielem?

– Jaka jest odległość od dumy do pychy?

– Czy zawsze mówić prawdę?

Już kończę. A tych pytań jest wszystkich razem aż 52. Tyle ile rok ma tygodni. Na pytania odpowiadają: Pani Małgorzata Kownacka, dziennikarka Polskiego Radia dobrze nam znana, Fotograf, podróżnik i coach Pan Krzysztof  Bazyl, psycholog i trener biznesu Pan Marek Sztomberski, no i naturalnie też dobrze nam znany Ksiądz Krzysztof Ołdakowski, Jezuita i również dziennikarz. A ich odpowiedzi znajdują się w niedawno wydanej książce pod tytułem: „Rok ważnych pytań”. To dobre podsumowanie minionego roku, ale i – otwarcie na nowy.

Bo te pytania i odpowiedzi zrodziły się jakby z inspiracji spotkań przy mikrofonie, podczas nocnych audycji. Myślę że warto tą książką zainteresować nie tylko nocnych Marków, ale szerszą radiową publiczność. I nie tylko radiową.

Trochę szukałam tematu na dzisiaj, i uznałam że to będzie dobra rekomendacja. Bo żyjemy w takim czasie, gdy powinniśmy szukać odpowiedzi na wiele pytań jakie nas nurtują. Szukać odpowiedzi i rozwiązań. Przecież nie wszystko wiemy, choć czasem tak to może się wydawać, szczególnie gdy słuchamy różnych wypowiedzi.  Nikt nie zna odpowiedzi na wszystkie pytania jakie mogą się pojawić, trzeba nad tym jeszcze wiele popracować, żeby być mądrzejszym człowiekiem. I to wcale nie tak jak w przysłowiu – „mądry Polak po szkodzie….”

Dla zachęty więc jeszcze jeden cytat, tym razem z ostatniego rozdziału pt. „Na jakie pytanie chciałbym odpowiedzieć” – jak rozumiem w wersji: nad czym jeszcze warto się zastanowić. To może był plan na nowy rok 2018.

I znów tych pytań jest 52, a wśród nich m.in.:

– Kto drenuje dzisiaj nasze mózgi?

– Jak się nie bać?

– Czy ludziom potrzebne są tajemnice?

– Czy rodzina ma przyszłość?

No i koniecznie pytanie chyba nieśmiertelne bo wciąż aktualne:

– Dlaczego złe rzeczy zdarzają się ludziom dobrym???

Elżbieta Nowak

(Krzysztof Ołdakowski SJ, Małgorzata Kownacka, Marek Sztomberski, Krzysztof Bazyl: „Rok ważnych pytań”, Wydawnictwo WAM, Kraków 2017)

1.01.2018 r.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com