Wojenne Matki

Wczorajszy Dzień Matki dla mnie osobiście jest już raczej dniem żałobnym, i to od wielu lat. Moja śp. Mama miałaby za rok 110 lat i kalendarz życia tego nie wytrzymuje. Nawet łzy zdążyły już obeschnąć przez te ponad 40 lat bez niej… Pozostały mgliste wspomnienia, garść fotografii, oraz – współczucie i podziw. Podziw, bo zawsze szła prostą drogą pokonując liczne przeciwności losu. A współczucie, bo udało  się przetrwać okupację niemiecką, ale jej najlepsze lata to był okres wojenny, no i powojenny, też niełatwy.

Ślub rodzice wzięli tuż przed wojną, na dwa lata przed jej wybuchem. Nie będę opowiadała o szczegółach, bo w każdej polskiej rodzinie po tym strasznym czasie pozostały niezabliźnione rany. Dziś natomiast chciałabym się skupić na losie kobiet. Żon i matek. A szczególnie właśnie – matek. Bo one drżały nie tylko o swoje życie, ale przede wszystkim – o dzieci. I tak właśnie moja Mama, z dwójką maleńkich dzieci, zdawałoby się że już uratowana z Powstania Warszawskiego, a tu jeszcze ten Pruszków, i znów codzienny lęk o życie. I na koniec transport w bydlęcym wagonie w niewiadomym kierunku – prosto do Rzeszy czy może do obozu koncentracyjnego?

Na szczęście akurat dla tej rodziny los był łaskawy i pozwolił im przetrwać. I choć powiedzenie że „udało się przeżyć” wcale nie musi zawierać w sobie happy-endu ani końca kłopotów, to jednak samo życie toczyło się swoim torem. I tylko pamiętam, że gdy do mamy przychodziły jej koleżanki z młodości, i opowiadały sobie swoje życiowe perypetie, to wcale nie były to zwykłe kobiece historyjki, tylko opisy dramatycznych przeżyć i żal za utraconą beztroską młodości, która wypadła w owym czasie okrutnym, nieludzkim i tragicznym, czasie II Wojny Światowej, jaką rozpętały Niemcy, okrywając Świat, a szczególnie nasz kraj, wieczną żałobą.

27.05.2018 r

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com