Wierzący dyletant

W felietonach okazjonalnych, a szczególnie na dzień Bożego Ciała, opisywałam już wiele okoliczności z tym związanych. Oczywiście był i Łowicz, ze swoimi bogatymi obchodami tego dnia, ach te regionalne stroje i cała oprawa! Łowickie procesje są znane na całym świecie. A przy okazji – pozdrawiam Muzeum Guzików z tegoż Łowicza! Też chyba jedyne na świecie.

Oczywiście jakże by zapomnieć o różnych bohaterach procesyjnych, bo mówiłam też o bielankach. Nawet dostałam potem list na ten temat, jak to pewna pani już słusznego wieku do dziś ma w sercu żal, że nie mogła w dzieciństwie sypać kwiatków. Ale „to już se ne wrati”, nieprawdaż? Więc trzeba przeboleć takie niewykorzystane okoliczności.

Natomiast przy tej okazji przypomniało mi się, jak podczas nocnej audycji z udziałem Ks. Krzysztofa Ołdakowskiego jakiś słuchacz, chyba chcąc zadać mądre pytanie, spytał na antenie, czy Boże Narodzenie to święto stałe czy ruchome… Och, proszę się nie uśmiechać z wyższością. Bo gdy tak się zastanowimy na czym bazuje nasza wiedza religijna, to chyba większość z nas zakończyła swoją edukację w tym temacie na Pierwszej Komunii, no może i na Bierzmowaniu. A potem to już – czarna dziura. Jeszcze może Kurs Małżeński, najchętniej jednodniowy. Wreszcie mała powtórka gdy chrzcimy dzieci lub mają swoją Pierwszą Komunię, ale wtedy już raczej skupiamy się bardziej na profanum niż na sacrum. Nie mam racji? I jeśli ktoś nie ma na codzień do czynienia z tematyką ogólnie kościelną zawodowo lub wspólnotowo, to można śmiało powiedzieć że pogrąża się we wtórnym analfabetyzmie religijnym. Owszem, są różne duchowe poradniki, ale dylatentom religijnym trudno się w nich rozeznać. Może ktoś by pomyślał o jakimś elementarzu religijnym dla dorosłych, którzy wciąż jeszcze mają dobre chęci, lecz ponad to niewiele więcej…

31.05.2018 r.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com