Uświadomiona konieczność

Już kiedyś wspominałam o pojęciu patriotyzmu jako uświadomionej konieczności, co zresztą wyczytałam w jakiejś mądrej księdze. Otóż właśnie ta konieczność pchała naszych przodków do walki o Ojczyznę. Także dlatego walczyli Warszawscy Powstańcy choć wielu z nich z pewnością zdawało sobie sprawę z beznadziejności położenia.

Ale ta uświadomiona konieczność towarzyszy nam i w życiu codziennym. Tym kierowała się niedawno pewna dzielna kobieta gdy skoczyła do wody ratować dziecko i sama utonęła.. To strażacy pędzący na ratunek, choć zdają sobie sprawę że mogą nie powrócić z akcji. Ta konieczność to wreszcie dzielenie się własną kanapką w szkole gdy kolega nie ma drugiego śniadania, choć to może być za mało jedna bułeczka na dwóch zuchów…

Nasza codzienność nie stwarza nam zbyt wielu klarownych sytuacji abyśmy mogli wykazać się jakąś dzielnością lub poświęceniem. I choćby dziś – gdy obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą, czy zastanawiamy się, jak moglibyśmy podziałać żeby jakoś wyjść z twarzą wobec kryzysu wody w Afryce? To przecież tak daleko od nas, my mamy wakacje i może siedzimy na piasku nad morzem popijając piwko, i Afryka jest od nas tak daleko jak księżyc.

Podpowiadam. Minimum to choćby makulatura na Misje. Wystarczy wygoglować i konieczność będzie uświadomiona.

17.06.2018 r.,

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com