Familijne tematy

Rodzina, ach rodzina… – śpiewał bard. Rodzina, czyli Tato, mama i dzieciaki. Teraz to raczej nie mówi się – ile Pan Bóg ich da, ale ile chcemy mieć. Taka to jest ta nasza współczesna świadomość. No ale w rodzinie są jeszcze osoby poboczne do tego głównego nurtu. To babcie, dziadkowe, ale i różne ciocie, wujowie, siostry cioteczne i bracia stryjeczni, te wszystkie świekry, teściowe, bratowe, szwagrowie, rodzeństwo przyrodnie, synowiec, bratanek, siostrzenica, stryjna i wujek, pasierbowie, macocha i ojczym, wujowie – i prawie wszystko w odmianie męskiej i żeńskiej. No i dochodzi jeszcze przedrostek  -pra, a może być kilka razy to pra – pra.  Ogólnie mówi się – kuzyni. Bogate jest nasze słownictwo. Ciekawa jestem jak jest w innych językach. Na przykład w Irlandii? Gdzie lada dzień rozpocznie się światowe Spotkanie Rodzin. Co szary człowiek może mieć z takich organizacji jak Stowarzyszenie Rodzin katolickich, Forum Rodziny czy Przymierze Rodzin. Tak, tak. Coś tu zabrzmiało znajomo.

         Moje osobiste doświadczenia wiążą się z Przymierzem Rodzin, przy naszej parafii. A różnych stowarzyszeń i grup mamy wiele. 10 ogólnych, 3 dla anonimowych, i 5 – Duszpasterstwa Akademickiego.

         Przez Przymierze Rodzin przeszło moje domowe młode pokolenie. To dobra szkoła życia, znajomości pozostają już na zawsze, bo cementował je sam Pan Bóg, więc i nie dziw, że nawet potem u niektórych przemieniają się w więzy małżeńskie. Bo nasze drugie połowy czekają na nas najczęściej tuż obok. (19.08.2018,)

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com