Temat – rzeka

Ostatnio naszym wiodącym tematem były ogólnie mówiąc – problemy związane z młodzieżą. Synod Biskupów, Papież Franciszek, a także – różni badacze. Jednym z tych ostatnich jest ks. Prof. Krzysztof Pawlina, który publikuje kolejne wyniki badań. I najogólniej podsumowuje je tak:

– Współczesna młodzież to nie jest pokolenie rewolucjonistów. Nie chcą zmieniać kraju ani społeczeństwa. To jest pokolenie skoncentrowane na sobie i swoim rozwoju. Liczy się zdobycie wykształcenia, zawodu, zarabianie pieniędzy i ewentualnie potem założenie rodziny. Ten spadek rodziny na czwarte miejsce jest niepokojący…

            Zainteresowanych kieruję do prasy katolickiej (np. seria artykułów w NIEDZIELI), i naturalnie do internetu. Warto próbować dowiedzieć się, co też jest teraz w głowach naszych ukochanych młodych. Podobno utrzymuje się wśród nich wysoki poziom indywidualizmu, który jest obecnie akcentowany dwukrotnie częściej niż współpraca z innymi. A jeszcze pod koniec lat 90-tych nastawienie prospołeczne dominowało nad indywidualnym! I tak niepostrzeżenie świat po raz kolejny będzie się zmieniał. W którą stronę? Zobaczymy. I żebyśmy się czasem nie zdziwili, że młodzi są znów tak różni od starszego pokolenia. A nasza przyszłość jest przecież w ich rękach.

            W najbliższym tygodniu pomyślimy już o sprawach ostatecznych, zaś młodzieżowe tematy będziemy praktykowali w życiu codziennym. I ja też mam taki temat w domu. Temat – rzeka. 28.10.2018 r.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com