Strach na wróble

         „Zdarza się, że kiedy idziesz po polu, widzisz – stoi człowiek i macha rękami – tak mówił w jednej ze swoich homilii Ojciec Aleksander Mień, a co zapisane jest w książeczce pod tytułem ‘Odprawianie Wielkiego Postu’. I czytam dalej – Podchodzisz bliżej – a okazuje się, że to strach: postawili go, aby odganiał ptaki od zasiewów. Rzecz martwa – czapka, koszula i kij. Oto i nasza dusza, wydaje się, że niby żyje, a przypatrzysz się jej, podchodząc bliżej – nie ma życia: ani jasnych myśli, ani żywej wiary, ani dobrych uczuć – wszystko zdrętwiało, wszystko pokryło się lodem”.

         Wspominałam już Państwu w Familijnej Jedynce, że tegoroczny Wielki Post będę „przerabiała” z Ojcem Aleksandrem Mieniem. Oczywiście mówię to w przenośni, bo Ojciec Aleksander nie żyje, został zamordowany przez „nieznanych sprawców”. Był on duchownym prawosławnym,

         Ostatnio każdego roku wyznaczam sobie na ten czas wielkopostny jakiegoś przewodnika duchowego. W ubiegłym roku był to pośrednio ks. Jan O’Dogherty z książką „Rekolekcje ze św. Josemarią Escrivą”. W tym zaś roku korzystam z książeczki Ojca Aleksandra Mienia „Odprawianie Wielkiego Postu”.

         „Postać Ojca Aleksandra Mienia pozostaje droga osobom i środowiskom zatroskanym o ewangeliczną odnowę Rosji” – napisał we wstępie Pan Marek Kita. I tu dodam od siebie, że już my Polacy, doskonale wiemy, że najbardziej zatroskany o odnowę tej „nieludzkiej ziemi” był nasz Papież Jan Paweł II. A to zobowiązuje.

         I pisze dalej Pan Kita:

         „Dzięki Ojcu Aleksandrowi również w Polsce widzimy lepiej, że prawosławna Rosja to nie tylko staroruska egzotyka i ponury cień caratu, spod historycznych przekształceń wyziera dusza siostrzanej Cerkwi, fascynująca niczym twarz Zbawiciela pędzla św. Andrzeja Rublowa, wyłaniająca się z podrapanej deski…”

         Dlaczego wybrałam w tym roku Ojca Mienia? Po pierwsze – bo w moje ręce wpadła nieoczekiwanie ta jego książeczka. Nie traktuję takich rzeczy jako przypadek, ale raczej jako wskazówkę i podpowiedź, zgodnie z zasadą że dla chrześcijanina nie ma przypadków.

         A po drugie – już kiedyś zetknęłam się z sylwetką Ojca Aleksandra, która mnie zafascynowała. A jeszcze potem dotarła do Polski wiadomość o tej jego nagłej i tragicznej śmierci. Czasem nawet nie wiemy, dlaczego czyjaś postać nas pociąga, zachęca by ją bliżej poznać. Widocznie tak już miało być. Może mamy poprzez to coś zrozumieć o życiu, o nas samych.

         Czasem dziwimy się, że jest tyle różnych zgromadzeń zakonnych, tyle różnorodnych grup dla osób świeckich. Bo właśnie o to chodzi, że każdy ma inną swoją drogę,  do każdego przemawia coś innego. To znaczy za każdym razem cel jest ten sam, ale drogi różne. Gdy szukałam dla siebie jakiegoś miejsca, „przymierzałam się” kilka razy do różnych propozycji. Jedno jest pewne, jeśli natrafimy na drogę właściwą dla nas, wiemy o tym z pewnością, że to jest to. Jak z kandydatami do małżeństwa – tylko ten, albo: to tylko ta.

         A może także po to zajęłam się Ojcem Mieniem, by przygotowując sie do wielkanocnej spowiedzi zadać sobie choćby i takie pytanie spośród innych:

         „Czy przychodziło Ci do głowy, aby ocenić własne życie w aspekcie tego, czy jest w nim radość, szczęście, głębokie zadowolenie? Czy powinny one być, czy warto tracić siły dla nich? Dlaczego? Czy życie nie jest ograniczone przez rozdwojenie między ‘chciało by się mi’ i ‘ale nie powinienem’ albo ‘będę musiał’? Jeśli tak, dlaczego tak łatwo oddajemy otaczającemu nas życiu własne prawo do radości i szczęścia, prawo do „upajania” się życiem?”

         Na koniec tych cytatów jeszcze przytoczę słowa św. Serafina, który mówi czym jest życie chrześcijan:

         „Cel naszego życia – osiągnąć moc Ducha Bożego w sercu”. I dodaje do tego Ojciec Aleksander Mień; „Jesteśmy słabi? Tak. Źli? Tak. Bezsilni? Tak. Gnuśni, śpiący, martwi? Tak! Ale przyjdzie Pan, obudzi śpiącego i wskrzesi zmarłego”.

         Jednym słowem – oby do Wielkanocy!

(29.III.2012 r.)

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com